
Molex
Product No:
0010897082
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0165
1.0165
10
0.89395
8.9395
25
0.8417
21.0425
50
0.80655
40.3275
100
0.77159
77.159
250
0.701404
175.351
500
0.631256
315.628
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | C-Grid 70280 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Lighting, Medical, Telecommunications |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.090" (2.29mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 001089 |
| Insulation Material | Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled |
| Number of Positions | 8 |
| Row Spacing - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.107" (2.71mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.437" (11.10mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.240" (6.10mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 74.8µin (1.90µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 15.0µin (0.38µm) |