
Molex
Product No:
0022122021
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 2POS 2.54MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.57
0.57
10
0.4788
4.788
100
0.37278
37.278
1000
0.292885
292.885
5000
0.257384
1286.92
10000
0.239638
2396.38
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | KK254, 4094 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Medical, Telecommunications |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.100" (2.54mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | - |
| Insulation Color | White |
| Insulation Height | 0.130" (3.30mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 002212 |
| Insulation Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.124" (3.15mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.369" (9.37mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 20.0µin (0.51µm) |