
Molex
Product No:
0026482042
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 4POS 3.96MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.235
1.235
10
1.0887
10.887
25
1.02448
25.612
50
0.98173
49.0865
100
0.939075
93.9075
250
0.853708
213.427
500
0.768341
384.1705
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | KK396, 41662 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Industrial, Medical, Telecommunications |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.156" (3.96mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.128" (3.25mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 002648 |
| Insulation Material | Polyester, Glass Filled |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.184" (4.67mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.573" (14.55mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 20.0µin (0.51µm) |