
Molex
Product No:
0026482043
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 4POS 3.96MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.121
1.121
10
0.9823
9.823
25
0.92454
23.1135
50
0.88597
44.2985
100
0.847495
84.7495
250
0.770488
192.622
500
0.693443
346.7215
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | KK396, 41681 |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Shrouded - 1 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | Automotive, General Purpose, Industrial, Medical, Telecommunications |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header, Breakaway |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.156" (3.96mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.360" (9.14mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 002648 |
| Insulation Material | Polyester, Glass Filled |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.172" (4.37mm) |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | - |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.750" (19.05mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.450" (11.43mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | 100.0µin (2.54µm) |
| Contact Finish Thickness - Mating | 20.0µin (0.51µm) |