0071.2311.B1
SCHURTER Inc.
Product No:
0071.2311.B1
Manufacturer:
SCHURTER Inc.
Description:
VARISTOR 361.5V 800A DISC 5MM
User Guide
Mfr SCHURTER Inc.
Energy 16J
Series AVTP
Package Bulk
Features -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Disc 5mm
Product Status Obsolete
Current - Surge 800 A
Maximum AC Volts 230 V
Maximum DC Volts 300 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 397 V
Varistor Voltage (Min) 326 V
Varistor Voltage (Typ) 361.5 V
Capacitance @ Frequency 68 pF @ 1 kHz