
Essentra Components
Product No:
010256X012
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
HEX SLOTTED HEAD BOLT, NATURAL,
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.114
0.114
5
0.0988
0.494
10
0.0855
0.855
25
0.07106
1.7765
50
0.06669
3.3345
100
0.06384
6.384
250
0.056772
14.193
500
0.053922
26.961
1000
0.051082
51.082
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | - |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.050" (1.27mm) |
| Thread Size | #2-56 |
| Head Diameter | - |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Hex Head |
| Length - Overall | 0.175" (4.45mm) |
| Length - Below Head | 0.125" (3.18mm) 1/8" |