
Essentra Components
Product No:
010632PW043
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PAN PHILLIPS SCREW 6-32 THREAD 7
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
5
0.0855
0.4275
10
0.07315
0.7315
25
0.0608
1.52
50
0.05719
2.8595
100
0.054815
5.4815
250
0.048754
12.1885
500
0.046303
23.1515
1000
0.043862
43.862
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Machine Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Phillips |
| Head Height | 0.092" (2.34mm) |
| Thread Size | #6-32 |
| Head Diameter | 0.263" (6.68mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Pan Head |
| Length - Overall | 0.530" (13.45mm) |
| Base Product Number | 010632PW |
| Length - Below Head | 0.438" (11.11mm) |