
Essentra Components
Product No:
010640PW100
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PAN PHILLIPS SCREW 6-40 THREAD 1
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.114
0.114
5
0.1026
0.513
10
0.0874
0.874
25
0.07296
1.824
50
0.06859
3.4295
100
0.06574
6.574
250
0.058406
14.6015
500
0.05548
27.74
1000
0.052554
52.554
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Machine Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Phillips |
| Head Height | 0.092" (2.34mm) |
| Head Diameter | 0.263" (6.68mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Pan Head |
| Length - Overall | 1.092" (27.74mm) |
| Base Product Number | 010640PW |
| Length - Below Head | 1.000" (25.40mm) 1" |