
Essentra Components
Product No:
010832P112
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PAN SLOTTED SCREW 8-32 THREAD 1
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.114
0.114
5
0.095
0.475
10
0.0817
0.817
25
0.0684
1.71
50
0.06422
3.211
100
0.06156
6.156
250
0.054682
13.6705
500
0.051946
25.973
1000
0.04922
49.22
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Machine Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.181" (4.60mm) |
| Thread Size | #8-32 |
| Head Diameter | 0.314" (7.98mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Pan Head |
| Length - Below Head | 1.125" (28.58mm) |