
Essentra Components
Product No:
011032G050
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SET SCREW SLOTTED HEAD 10-32 THR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.114
0.114
5
0.1026
0.513
10
0.0874
0.874
25
0.07296
1.824
50
0.06859
3.4295
100
0.065645
6.5645
250
0.058368
14.592
500
0.055442
27.721
1000
0.052516
52.516
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | - |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.050" (1.27mm) |
| Thread Size | #10-32 |
| Head Diameter | - |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | - |
| Length - Overall | 0.550" (13.97mm) |
| Length - Below Head | 0.500" (12.70mm) 1/2" |