
RAF Electronic Hardware
Product No:
0117-SS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
7/16HD X 3/4 X 8-32 THD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.1465
6.1465
5
5.985
29.925
10
5.8235
58.235
25
5.662
141.55
50
5.33843
266.9215
100
5.17674
517.674
250
4.691366
1172.8415
500
4.5296
2264.8
1000
4.367834
4367.834
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Panel Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Thread Size | #8-32 |
| Head Diameter | 0.438" (11.11mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 1.000" (25.40mm) 1" |
| Length - Below Head | 0.750" (19.05mm) 3/4" |