
Essentra Components
Product No:
012520S025
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SET SCREW SLOTTED HEAD 1/4-20 TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1235
0.1235
5
0.1121
0.5605
10
0.09595
0.9595
25
0.0798
1.995
50
0.07505
3.7525
100
0.07182
7.182
250
0.06384
15.96
500
0.060648
30.324
1000
0.057456
57.456
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | - |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.080" (2.03mm) |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Head Diameter | 0.175" (4.45mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Cheese Head |
| Length - Overall | 0.330" (8.38mm) |
| Length - Below Head | 0.250" (6.35mm) 1/4" |