
Essentra Components
Product No:
012520X050
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
HEX SLOTTED HEAD BOLT, NATURAL,
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1425
0.1425
5
0.1292
0.646
10
0.1102
1.102
25
0.09196
2.299
50
0.08626
4.313
100
0.08265
8.265
250
0.073492
18.373
500
0.069806
34.903
1000
0.06613
66.13
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | - |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.190" (4.83mm) |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Head Diameter | - |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Hex Head |
| Length - Overall | 0.690" (17.53mm) |
| Length - Below Head | 0.500" (12.70mm) 1/2" |