
Essentra Components
Product No:
012528PW075
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
PAN PHILLIPS SCREW 1/4-28 THREAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.247
0.247
5
0.2128
1.064
10
0.17765
1.7765
25
0.16682
4.1705
50
0.1596
7.98
100
0.14193
14.193
250
0.134824
33.706
500
0.127737
63.8685
1000
0.12065
120.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Machine Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Phillips |
| Head Height | 0.198" (5.03mm) |
| Thread Size | 1/4"-28 |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Pan Head |
| Length - Overall | 0.948" (24.08mm) |
| Base Product Number | 012528PW |
| Length - Below Head | 0.750" (19.05mm) 3/4" |