
Essentra Components
Product No:
012528T075
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SET SCREW SOCKET HEAD 1/4-28 THR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.133
0.133
5
0.1197
0.5985
10
0.1026
1.026
25
0.0855
2.1375
50
0.08037
4.0185
100
0.07695
7.695
250
0.0684
17.1
500
0.064999
32.4995
1000
0.061579
61.579
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | - |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Hex |
| Head Height | 0.125" (3.18mm) 1/8" |
| Thread Size | 1/4"-28 |
| Head Diameter | - |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | - |
| Length - Overall | 0.750" (19.05mm) 3/4" |
| Length - Below Head | 0.625" (15.88mm) 5/8" |