
Essentra Components
Product No:
0137516S050
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SET SCREW SLOTTED HEAD 3/8-16 TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9975
0.9975
5
0.8284
4.142
10
0.7448
7.448
25
0.66234
16.5585
50
0.59622
29.811
100
0.579595
57.9595
250
0.563084
140.771
500
0.546516
273.258
1000
0.496831
496.831
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | - |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.100" (2.54mm) |
| Thread Size | 3/8"-16 |
| Head Diameter | - |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | - |
| Length - Overall | 0.500" (12.70mm) 1/2" |
| Base Product Number | 0137516S |
| Length - Below Head | 0.400" (10.16mm) |