
Essentra Components
Product No:
0137524S031
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
SET SCREW SLOTTED HEAD 3/8-24 TH
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.38
0.38
5
0.3268
1.634
10
0.2717
2.717
25
0.25574
6.3935
50
0.24472
12.236
100
0.217645
21.7645
250
0.20672
51.68
500
0.195852
97.926
1000
0.184965
184.965
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | - |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.100" (2.54mm) |
| Thread Size | 3/8"-24 |
| Head Diameter | - |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | - |
| Length - Overall | 0.313" (7.94mm) |
| Base Product Number | 0137524S |
| Length - Below Head | 0.213" (5.40mm) |