
RAF Electronic Hardware
Product No:
0178-SS
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
7/16HD X 1 11/16 X 10-32 THD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.626
8.626
5
8.398
41.99
10
8.17095
81.7095
25
7.9439
198.5975
50
7.48999
374.4995
100
7.263035
726.3035
250
6.582132
1645.533
500
6.355158
3177.579
1000
6.128184
6128.184
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | RAF Electronic Hardware |
| Type | Panel Screw |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Stainless Steel |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.250" (6.35mm) 1/4" |
| Thread Size | #10-32 |
| Head Diameter | 0.438" (11.11mm) |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Knob |
| Length - Overall | 1.938" (49.21mm) |
| Length - Below Head | 1.688" (42.86mm) |