
Littelfuse Inc.
Product No:
02200007MXP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE GLASS 3A 350VAC 2AG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1305
1.1305
5
1.1001
5.5005
10
1.02885
10.2885
50
0.85139
42.5695
100
0.70946
70.946
250
0.691714
172.9285
500
0.585295
292.6475
1000
0.514358
514.358
5000
0.461149
2305.745
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 220 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Melting I²t | 4.62 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 2AG, 5mm x 15mm (Axial) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, CSA, PSE, UL |
| Size / Dimension | 0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0317 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 350 V |
| Current Rating (Amps) | 3 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 60A |