
Littelfuse Inc.
Product No:
0224005.MXUP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE GLASS 5A 250VAC 2AG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1635
3.1635
5
3.0552
15.276
10
2.94975
29.4975
50
2.31762
115.881
100
1.8962
189.62
250
1.843494
460.8735
500
1.580154
790.077
1000
1.474808
1474.808
5000
1.316795
6583.975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 224 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Melting I²t | 17 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 2AG, 5mm x 15mm (Axial) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, CSA, UL |
| Size / Dimension | 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0186 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 5 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A |