
Littelfuse Inc.
Product No:
0224008.HXUP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE GLASS 8A 125VAC 2AG
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.199
4.199
5
4.0565
20.2825
10
3.9159
39.159
50
3.07705
153.8525
100
2.517595
251.7595
250
2.447656
611.914
500
2.097999
1048.9995
1000
1.95813
1958.13
5000
1.748332
8741.66
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 224 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Melting I²t | 56 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 2AG, 5mm x 15mm (Axial) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, CSA, PSE, UL |
| Size / Dimension | 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0107 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 8 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 500A |