
Littelfuse Inc.
Product No:
0224.375HXP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.275
4.275
5
4.1325
20.6625
10
3.98905
39.8905
50
3.13443
156.7215
100
2.564525
256.4525
250
2.493332
623.333
500
2.137139
1068.5695
1000
1.994668
1994.668
5000
1.780956
8904.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 224 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Melting I²t | 0.171 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 2AG, 5mm x 15mm (Axial) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, CSA, UL |
| Size / Dimension | 0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm) |
| DC Cold Resistance | 0.395 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 375 mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A AC, 10kA DC |