
Essentra Components
Product No:
022520B075
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
100 SLOTTED CSK SCREW 1/4-20 THR
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1615
0.1615
5
0.1406
0.703
10
0.1197
1.197
25
0.09994
2.4985
50
0.09405
4.7025
100
0.090155
9.0155
250
0.080104
20.026
500
0.076095
38.0475
1000
0.072086
72.086
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Essentra Components |
| Type | Machine Screw |
| Series | MicroPlastics |
| Package | Bulk |
| Plating | - |
| Features | - |
| Material | Nylon |
| Drive Type | Slotted |
| Head Height | 0.110" (2.79mm) |
| Thread Size | 1/4"-20 |
| Product Status | Active |
| Screw Head Type | Flat Head |
| Length - Overall | 0.750" (19.05mm) 3/4" |
| Length - Below Head | 0.640" (16.26mm) |