
Littelfuse Inc.
Product No:
0235.100HXP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE GLASS 100MA 250VAC 5X20MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.1115
1.1115
5
1.0735
5.3675
10
1.00415
10.0415
50
0.83125
41.5625
100
0.69274
69.274
250
0.67545
168.8625
500
0.57152
285.76
1000
0.502246
502.246
5000
0.45029
2251.45
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 235 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Melting I²t | 0.00312 |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, CSA, KC, UL |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| DC Cold Resistance | 8.4 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 100 mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A |