
Littelfuse Inc.
Product No:
0239002.VXP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.655
4.655
5
4.4935
22.4675
10
4.3339
43.339
50
3.3706
168.53
100
2.808865
280.8865
250
2.72859
682.1475
500
2.327329
1163.6645
1000
2.206945
2206.945
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 239 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Melting I²t | 50.585 |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, CSA, KC, PSE, UL |
| Size / Dimension | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0943 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 2 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 100A |