
Littelfuse Inc.
Product No:
0239.200HXEP
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3845
2.3845
5
2.2743
11.3715
10
2.1603
21.603
50
1.74344
87.172
100
1.478105
147.8105
250
1.4402
360.05
500
1.212808
606.404
1000
1.08016
1080.16
5000
0.947511
4737.555
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | 239 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Cartridge, Glass |
| Melting I²t | 0.165 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Slow Blow |
| Package / Case | 5mm x 20mm (Axial) |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CE, CSA, KC, UL |
| Size / Dimension | 0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm) |
| DC Cold Resistance | 3.8725 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 200 mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 35A |