
3M (TC)
Product No:
0.25-5-4646
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TAPE DBL COATED GRAY 1/4"X 5YDS
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.319
13.319
10
12.1087
121.087
25
11.50336
287.584
50
10.89802
544.901
100
10.292585
1029.2585
250
9.687112
2421.778
500
9.081658
4540.829
1000
8.476223
8476.223
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | 3M (TC) |
| Color | Gray |
| Usage | General Purpose |
| Width | 0.25" (6.35mm) 1/4" |
| Length | 15' (4.6m) 5 yds |
| Series | VHB™ 4646 |
| Package | Bulk |
| Adhesive | Pressure Sensitive Adhesive (PSA) |
| Tape Type | Double Coated, Double Sided |
| Thickness | 0.0250" (25.0 mils, 0.635mm) |
| Shelf Life | 24 Months |
| Product Status | Active |
| Backing, Carrier | Acrylic Foam |
| Shelf Life Start | Date of Shipment |
| Temperature Range | 300°F (149°C) Max |
| Base Product Number | 4646 |
| Thickness - Adhesive | - |
| Thickness - Backing, Carrier | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | 40°F ~ 100°F (4°C ~ 38°C) |