
Littelfuse Inc.
Product No:
0251001.PAT1L
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.3205
1.3205
5
1.2768
6.384
10
1.19415
11.9415
50
0.98819
49.4095
100
0.82346
82.346
250
0.802864
200.716
500
0.679345
339.6725
1000
0.596999
596.999
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | PICO® II 251 |
| Package | Cut Tape (CT) |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Melting I²t | 0.256 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CCC, CSA, cURus, PSE, TUV |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm) |
| DC Cold Resistance | 0.128 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 1 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A AC, 300A DC |