
Littelfuse Inc.
Product No:
025101.5NRT1L
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE BRD MNT 1.5A 125VAC/VDC AXL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.349
1.349
5
1.3091
6.5455
10
1.2236
12.236
50
1.01308
50.654
100
0.84417
84.417
250
0.82308
205.77
500
0.696445
348.2225
1000
0.612018
612.018
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | PICO® II 251 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Melting I²t | 0.587 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, cURus, PSE, TUV |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm) |
| DC Cold Resistance | 0.0823 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 1.5 A |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A AC, 300A DC |