
NMB Technologies Corporation
Product No:
02510SS-05P-AA-00
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FAN AXIAL 25X10MM 5VDC WIRE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.025
9.025
10
8.6108
86.108
25
8.09856
202.464
50
7.79095
389.5475
100
7.17592
717.592
250
6.714562
1678.6405
500
6.612057
3306.0285
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | NMB Technologies Corporation |
| RPM | 13000 RPM |
| Noise | 28.5dB |
| Width | 10.00mm |
| Series | 02510SS |
| Weight | - |
| Package | Box |
| Air Flow | 2.7 CFM (0.076m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Auto Restart |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Sleeve |
| Power (Watts) | 900 mW |
| Voltage Range | 4.5 ~ 5.5VDC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | - |
| Static Pressure | 0.270 in H2O (67.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | 30000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 25mm L x 25mm H |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 02510SS |
| Current Rating (Amps) | 0.180A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |