
Littelfuse Inc.
Product No:
0251.200MXL
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE BRD MT 200MA 125VAC/VDC AXL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.368
1.368
5
1.3262
6.631
10
1.2407
12.407
50
1.02657
51.3285
100
0.855475
85.5475
250
0.8341
208.525
500
0.705774
352.887
1000
0.620226
620.226
5000
0.556073
2780.365
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | PICO® II 251 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, cURus |
| Size / Dimension | 0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm) |
| DC Cold Resistance | 0.895 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 200 mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A AC, 300A DC |