
Littelfuse Inc.
Product No:
0253.125M
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE BRD MT 125MA 125VAC/VDC AXL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.6565
11.6565
5
11.2423
56.2115
10
10.8262
108.262
50
8.32789
416.3945
100
7.078735
707.8735
250
6.662312
1665.578
500
5.829523
2914.7615
1000
5.621321
5621.321
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | PICO® II 253 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Melting I²t | 0.00174 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, QPL, UR |
| Size / Dimension | 0.103" Dia x 0.280" L (2.61mm x 7.11mm) |
| DC Cold Resistance | 1.7 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 125 mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A AC, 300A DC |