
Littelfuse Inc.
Product No:
0257040.PXAPC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE AUTO 40A 32VDC BLADE ATO
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5795
0.5795
5
0.5643
2.8215
10
0.54625
5.4625
50
0.4598
22.99
100
0.381615
38.1615
250
0.34694
86.735
500
0.294918
147.459
1000
0.260214
260.214
5000
0.234194
1170.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | Orange |
| Series | ATO® |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Automotive |
| Melting I²t | 3310 |
| Mounting Type | Requires Holder |
| Response Time | - |
| Package / Case | Blade, ATO/ATC |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | cULus |
| Size / Dimension | 0.752" L x 0.201" W x 0.484" H (19.10mm x 5.10mm x 12.30mm) |
| DC Cold Resistance | 0.00144 Ohms |
| Voltage Rating - DC | 32 V |
| Current Rating (Amps) | 40 A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 1kA |