
Littelfuse Inc.
Product No:
0263.500WRT1L
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.831
2.831
5
2.6942
13.471
10
2.5593
25.593
50
2.0653
103.265
100
1.751135
175.1135
250
1.7062
426.55
500
1.436799
718.3995
1000
1.27964
1279.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | PICO® II 263 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Melting I²t | 0.084 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, UR |
| Size / Dimension | 0.155" Dia x 0.280" L (3.94mm x 7.11mm) |
| DC Cold Resistance | 0.332 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 250 V |
| Current Rating (Amps) | 500 mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 50A |