
Littelfuse Inc.
Product No:
0272.100V
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE BOARD MNT 100MA 125VAC/VDC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.3285
13.3285
5
12.8497
64.2485
10
12.37375
123.7375
50
9.51805
475.9025
100
8.090295
809.0295
250
7.61444
1903.61
500
6.662635
3331.3175
1000
6.424679
6424.679
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | MICRO™ 272 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Melting I²t | 0.000385 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Radial, Can, Vertical |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, QPL, UL |
| Size / Dimension | 0.235" Dia x 0.287" H (5.97mm x 7.30mm) |
| DC Cold Resistance | 1.25 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 100 mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA |