
Littelfuse Inc.
Product No:
0274.750V
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.0835
16.0835
5
14.8485
74.2425
10
13.61065
136.1065
50
11.75511
587.7555
100
9.899
989.9
250
9.280284
2320.071
500
8.352248
4176.124
1000
8.042909
8042.909
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Littelfuse Inc. |
| Color | - |
| Series | MICRO™ 274 |
| Package | Bulk |
| Fuse Type | Board Mount (Cartridge Style Excluded) |
| Melting I²t | 0.09 |
| Mounting Type | Through Hole |
| Response Time | Fast Blow |
| Package / Case | Radial, Can, Vertical |
| Product Status | Active |
| Approval Agency | CSA, QPL, UL |
| Size / Dimension | 0.250" Dia x 0.350" H (6.35mm x 8.89mm) |
| DC Cold Resistance | 0.293 Ohms |
| Voltage Rating - AC | 125 V |
| Voltage Rating - DC | 125 V |
| Current Rating (Amps) | 750 mA |
| Operating Temperature | - |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage | 10kA |