
Amphenol RF
Product No:
031-10-RFXG1
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BNC RCPT STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.1065
3.1065
10
2.82435
28.2435
25
2.67482
66.8705
50
2.6125
130.625
100
2.48805
248.805
250
2.177058
544.2645
500
2.114871
1057.4355
1000
1.80386
1803.86
2500
1.679458
4198.645
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | Isolated |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | - |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver, White |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Rear Side Nut |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 031-10 |
| Contact Termination | Solder Cup |
| Dielectric Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Operating Temperature | - |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Phosphor Bronze |