
Amphenol RF
Product No:
031-2201
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.058
11.058
10
9.80305
98.0305
25
9.42628
235.657
50
9.04932
452.466
100
8.54658
854.658
250
7.79247
1948.1175
500
7.28973
3644.865
1000
6.686442
6686.442
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 6 pcs - 1 Connector, 1 Braid Clamp, 1 Clamp, 1 Contact, 1 Gasket, 1 Washer |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-58, 58A, 58B, 58C, 141, 303, LMR-195, Belden B7806A, 9907 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Flange |
| Ingress Protection | Weatherproof |
| Shield Termination | Clamp |
| Base Product Number | 031-22 |
| Contact Termination | Crimp or Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Silver |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |