
Amphenol RF
Product No:
031-221-75RFX
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BNC RCPT STR 75 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.04
3.04
10
2.76165
27.6165
25
2.61592
65.398
50
2.55531
127.7655
100
2.43352
243.352
250
2.12933
532.3325
500
2.068511
1034.2555
1000
1.764321
1764.321
2500
1.642645
4106.6125
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 4 pcs - 1 Connector, 1 Locking Ring, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance | 75Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | - |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Rear Side Nut |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 031-22 |
| Contact Termination | Solder Cup |
| Dielectric Material | Polyoxymethylene (POM) Acetal |
| Operating Temperature | - |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Phosphor Bronze |