
Amphenol RF
Product No:
031-2242-RFX
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN TNC PLUG STR 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7595
4.7595
10
4.3244
43.244
25
4.0964
102.41
50
4.00102
200.051
100
3.81045
381.045
250
3.334158
833.5395
500
3.238892
1619.446
1000
2.762581
2762.581
2500
2.572049
6430.1225
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-179, 179A, 179B, 187, 187A, Belden 9221, M17/94-RG179 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | 0.18dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | TNC |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 031-22 |
| Contact Termination | Crimp |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |