
Amphenol RF
Product No:
031-2315-RFX
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN TNC PLUG STR 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9925
2.9925
10
2.717
27.17
25
2.57336
64.334
50
2.5137
125.685
100
2.394
239.4
250
2.09475
523.6875
500
2.0349
1017.45
1000
1.73565
1735.65
2500
1.61595
4039.875
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 4 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Sleeve |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-174, 188, 188A, 316, LMR-100, M17/119-RG174 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | 0.18dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | TNC |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 031-23 |
| Contact Termination | Crimp |
| Dielectric Material | Polyoxymethylene (POM) Acetal |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |