
Amphenol RF
Product No:
031-2318
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN TNC JACK STR 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.169
16.169
10
14.3336
143.336
25
13.7826
344.565
50
13.23122
661.561
100
12.49611
1249.611
250
11.393464
2848.366
500
10.658411
5329.2055
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 7 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Gasket, 1 Lockwasher, 1 Nut, 1 Sleeve |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-174, 188, 188A, 316, LMR-100, M17/119-RG174 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | 0.18dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | TNC |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 031-23 |
| Contact Termination | Crimp |
| Dielectric Material | Polyoxymethylene (POM) Acetal |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |