
Amphenol RF
Product No:
031-2367-RFX
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN TNC PLUG STR 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.622
2.622
10
2.2838
22.838
25
2.18614
54.6535
50
2.13769
106.8845
100
2.0406
204.06
250
1.84623
461.5575
500
1.700462
850.231
1000
1.457538
1457.538
2500
1.360372
3400.93
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-55, 142A, 400 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | 0.18dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | TNC |
| Frequency - Max | 11 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 031-23 |
| Contact Termination | Crimp |
| Dielectric Material | Polyoxymethylene (POM) Acetal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Brass |