
Amphenol RF
Product No:
031-2374-RFX
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN TNC JACK STR 50 OHM SOLDER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.408
4.408
10
4.0071
40.071
25
3.79506
94.8765
50
3.70671
185.3355
100
3.5302
353.02
250
3.088868
772.217
500
3.000632
1500.316
1000
2.559357
2559.357
2500
2.382856
5957.14
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-58, 58A, 58B, 58C, 141, 303, LMR-195, Belden B7806A, 9907 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | 0.18dB |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | TNC |
| Frequency - Max | 11 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 031-23 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Phosphor Bronze |