
Amphenol RF
Product No:
031-2381
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN TNC PLUG R/A 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
20.2255
20.2255
10
17.71085
177.1085
25
16.9461
423.6525
50
16.39928
819.964
100
15.85265
1585.265
250
14.978004
3744.501
500
14.540681
7270.3405
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-55, 142, 223, 400 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle |
| Connector Type | Plug, Male Pin |
| Fastening Type | Threaded |
| Insertion Loss | 0.18dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | TNC |
| Frequency - Max | 11 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 031-23 |
| Contact Termination | Crimp or Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Phosphor Bronze; Zinc Die Cast |