
Amphenol RF
Product No:
031-245-RFX
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.3935
6.3935
10
5.7798
57.798
25
5.45984
136.496
50
5.32665
266.3325
100
5.06027
506.027
250
4.527662
1131.9155
500
4.26132
2130.66
1000
3.728655
3728.655
2500
3.542227
8855.5675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 5 pcs - 1 Connector, 1 Contact, 1 Ferrule, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-179, 179A, 179B, 187, 187A, Belden 9221, M17/94-RG179 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Crimp |
| Base Product Number | 031-24 |
| Contact Termination | Crimp |
| Dielectric Material | Polyoxymethylene (POM) Acetal |
| Operating Temperature | - |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Phosphor Bronze |