
Amphenol RF
Product No:
031-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BNC JACK STR 50 OHM CRIMP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.823
9.823
10
8.84355
88.4355
25
8.33112
208.278
50
8.11756
405.878
100
7.903905
790.3905
250
7.049418
1762.3545
500
6.622184
3311.092
1000
5.853159
5853.159
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Includes | 6 pcs - 1 Connector, 1 Braid Clamp, 1 Clamp, 1 Contact, 1 Gasket, 1 Washer |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | RG-55, 55A, 55B, 58, 58A, 58B, 58C, 141, 141A, 142, 142B, 223, 400 |
| Body Material | Brass |
| Housing Color | Silver |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 4 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | Weatherproof |
| Shield Termination | Clamp |
| Base Product Number | 031-5 |
| Contact Termination | Crimp or Solder |
| Dielectric Material | Polytetrafluoroethylene (PTFE) |
| Operating Temperature | -65°C ~ 165°C |
| Center Contact Plating | Silver |
| Center Contact Material | Beryllium Copper |