
Amphenol RF
Product No:
031-5431-10RFX
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BNC RCPT R/A 50 OHM PCB
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.641
2.641
10
2.3997
23.997
25
2.27278
56.8195
50
2.21996
110.998
100
2.11432
211.432
250
1.85003
462.5075
500
1.797172
898.586
1000
1.532882
1532.882
2500
1.427166
3567.915
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Amphenol RF |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | Board Lock, Isolated |
| Includes | 3 pcs - 1 Connector, 1 Lockwasher, 1 Nut |
| Impedance | 50Ohm |
| Body Finish | Nickel |
| Cable Group | - |
| Body Material | Zinc Die Cast |
| Housing Color | Silver, White |
| Mating Cycles | 500 |
| Mounting Type | Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Jack, Female Socket |
| Fastening Type | Bayonet Lock |
| Insertion Loss | 0.2dB |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 500 V |
| Connector Style | BNC |
| Frequency - Max | 1 GHz |
| Number of Ports | 1 |
| Mounting Feature | Bulkhead - Front Side Nut |
| Ingress Protection | - |
| Shield Termination | Solder |
| Base Product Number | 031-54 |
| Contact Termination | Solder |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Center Contact Plating | Gold |
| Center Contact Material | Phosphor Bronze |