
Molex
Product No:
0395305111
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
8.3315
8.3315
10
6.5664
65.664
25
6.24644
156.161
50
5.6696
283.48
100
5.445495
544.5495
250
4.804834
1201.2085
500
4.484494
2242.247
1000
4.164182
4164.182
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Eurostyle ESE 39530 |
| Package | Bulk |
| Features | Positions Stamped, Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | M3 |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.56 Nm (5.0 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.591" (15.00mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 5mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 039530 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 11 |
| Positions Per Level | 11 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |