
Molex
Product No:
0395305114
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 5.08MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.082
9.082
10
7.77575
77.7575
25
7.42064
185.516
50
6.67052
333.526
100
6.315315
631.5315
250
5.723294
1430.8235
500
5.328569
2664.2845
1000
5.032549
5032.549
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Molex |
| Type | Plug, Female Sockets |
| Color | Green |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Series | Eurostyle ESE 39530 |
| Package | Bulk |
| Features | Positions Stamped, Retention Latches (Non-Wire Side) |
| Screw Size | M3 |
| Current - UL | 15 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Current - IEC | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Product Status | Active |
| Torque - Screw | 0.56 Nm (5.0 Lb-In) |
| Plug Wire Entry | 180° |
| Contact Material | Copper Alloy |
| Housing Material | Polyamide (PA), Nylon |
| Number of Levels | 1 |
| Insulation Height | 0.591" (15.00mm) |
| Termination Style | Screw - Rising Cage Clamp |
| Wire Strip Length | 5mm |
| Header Orientation | - |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | 039530 |
| Contact Tail Length | - |
| Number of Positions | 14 |
| Positions Per Level | 14 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Wire Gauge or Range - AWG | 12-26 AWG |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Material Flammability Rating | - |